Bol som “donútený” si naštudovať si PXE boot. (vawaver). Tak hurá nato.
Prvé čo budete potrebovať je stiahnuť si Servu (32 aj 64 bit available). Tú len rozpakujete do ľubovoľného adresára.
Serva Community edition má obmedzenie na 7 sekundový oneskorený štart, 50 minútový beh (potom sa ukončí) a asi 11 aktívnych položiek, (viď download page s rozpisom).
Vynechám RIS inštaláciu (XP a nižšie), a budem sa venovať už len W7 a vyššie (WDS).
Povedzme, že budeme inštalovať z d:\image.
Po spustení Servy si kliknite pravým tlačítkom na záhlavie programu, nastavte domovský TFTP priečinok.
SErva tam vytvorí štruktúru, kde nás zaujíma prečinok WIA_WDS.
Ten vysharujte pre nejakého usera (everyone nebude fungovať) ako WIA_WDS_SHARE.
Do tohoto prečinka vyextrahujte obsah imidžu alebo obsah DVD. (napr. w7_64_eng a v ňom štruktúra). Podobne postupujte s ostatnými položkami.
Serva si po spustení vždy kontroluje obsah TFTP prečinka, takže ak uberiete alebo pridáte imidž, Serva príslušne upraví štartovacie menu.
Bolo by vhodné upozorniť nato, že ak PC pri natiahnutí nenájde ovládače pre sieťovku v boot.wim, tak sa práve náš pokus o sieťovú inštaláciu skončil.
Čo s tým ?
do Váš_imidž\$OEM$\$Boot$\$1\$WinPEDriver$\NIC nahrajte ovládač pre Vašu sieťovku.
Tu by som sa zastavil – vytrápil som sa jak také hovado, prečo mi to neťahá ovládače.
Ak máte imidž čisto 64-bitový, dajte ovládače 64-bitové. Ak imidž dovoľuje voliteľne inštaláciu 32 aj 64 bit, primárne tam nahrajte ovládače pre 32 bit. (lebo krepáň boot.wim je x86).
Ok, po nahratí ovládačov dajte bootovať zo sieťovky a malo by Vám nabehnúť menu s výberom operačných systémov.
Po štarte boot.wim by sa to mal opýtať na meno a heslo, a ďalej už inštalácia pokračuje ako z DVD, akurát trochu rýchlejšie (asi 50 MB/s na 1Gbit sieti).
Heh, tu sa zastavím zase.
Je dosť pravdepodobné, že windows nepozná ovládače pre sieťovku ani USB. Ak nemáte ovládače po ruke na origo CD/DVD, tak budete musieť páliť.
Alternatívne je možné kdekoľvek v rámci nazdieľaného imidžu vytvoriť priečinok s rozbalenými ovládačmi, bootnuť ešte raz zo siete, a zastaviť sa pri mene a heslo.
Kliknete na Console, a mapnete si imiďz ručne.
Net use g: \\pc\WIA_WDS_SHARE\w7_64_sk_en /user:vas_user (system sa opyta na heslo usera).
Skopneme si ovládače k sebe na disk. (disk je v tomto prípade D:, C:čko je 100 MB systémová partícia).
g:
cd drvcopy *.* d:\drv
wpeutil reboot
Hotovo. Pre bootnutí do win, doinštalujeme sieťovku a možeme doťahať zvyšok ovládačov či uz niekde z nazdieľaného priečinka alebo Netu.
Tu sa zastavím zase – testol som utilitku Driver Easy, a funguje to dobre. Identifikuje to tak nenainštalovaný HW ako neaktuálne ovládače a ponúkne na update.
V skratke odbočím – pokiaľ máte silnú ideu integrovať sieťové drivre do boot.wim, skúšal som tak RT7Lite (free) ako NTLite (commercial). RT7Lite je momentálne dole, ale nájdete ju na bežných mirroroch (stahuj.sk, slunecnice.cz, softspedia).
Je možné, že som niečo nepochopil, ale aj keď som mu povedal, že chcem integrovať ovládače do boot.wim, tak ich dal do Microsoft Windows Setup, ale mi chceme Windows PE. (viete si to overiť niečím, čo vie pracovať s .wim, napr. PowerISO).
NTLite už bol rozumnejší a úspech sa dostavil. Podotýkam, že nás zaujíma Microsoft Windows PE.
Drivers – Add, Apply a hotovo.
Chvíľu som dumal, ako sa rozumne dostať k nejakému balíku ovládačov pre sieťovky.
Z DriverPackSolution si stiahnite offline pack, z \Drivers\LAN si vysekajte najčastejšie používaných alebo preferovaných výrobcov. (intel, atheros, broadcom, nvidia, atď).
Popis je pre Windows 7, ale predpokladám, že je použiteľný aj pre Windows 8 a Windows 10.
Čo sa týka Servy, podľa mňa výborný kus softu za smiešne peniaze (fullka 32/64 bit za 68 USD, alebo 45 USD len za 32 alebo 64 bit verziu).
Neskúšajte rozbehať Servu na Wifi sieťovke, alebo skúšajte, a nadávajte, prečo bootovanie nedobehne 🙂
PXE nebootuje ? Vypnite na pc so Servou firewall, alebo spravte vynimku. (asi Port 67 (DHCP), Port 69 (TFTP), Port 4011 (PXE)).